استدیو عکس و عکاسی photo4ir - کلیه خدمات عکاسی برای ایرانیان در سراسر دنیا  

ده نکته برای بهبود کادربندی عکسهایمان

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

در این مطلب آموزشی اهمیت مواردی برایتان آشکار خواهد شد که با رعایت کردن آنها کادربندی عکس هایتان بهتر و زیباتر میشود. از جمله این اصول ساده میتوان به ( قاعده اعداد فرد ، محدود نمودن فوکوس ، سادگی ، سادگی و … ) اشاره کرد. در ادامه مطلب به توضیح ده مورد از برترین هایشان خواهیم پرداخت.

۱- قاعده اعداد فرد به زبان ساده به مفهوم گنجاندن سوژه در کادر با ضریب اعداد فرد میباشد که میتواند شامل عکسی با یک سوژه و یا یک عکس گروهی ۳ نفره باشد. این تکنیک باعث جزابیت بیشتر و زیبا تر دیده شدن از چشم انسان میگردد. 

۲- محدود نمودن فوکوس آسانترین راه برای ایجاد محدودیت در فوکوس، استفاده از عمق میدان کم است که میتواند در حذف عناصر ناخواسته کادر به نسبت فاصله ای که با سوژه دارند از ظریق محو کردن آنها کمک نماید. بیشترین کاربرد این تکنیک در محو نمودن پس زمینه می باشد. برای داشتن عمق میدان کم ۳ راه وجود دارد که عبارتند از ۱ – استفاده از عدد دیافراگم پایین ۲- فاصله گرفتن از سوژه و استفاده از فاصله کانونی بیشتر و ۳- استفاده از دوربین هایی که حسگر بزرگتر دارند.

 ۳- سادگی :

۴- در مرکز قرار دادن :

 

۵- استفاده از قاعده یک سوم این تکنیک محبوبترین روش کادر بندی است که با قرار دادن مرکز سوژه در هر یک از ۴نقطه محل تلاقی خطوط یک سوم کادر جذابیت خاصی به سوژه می دهد.

در عکاسی پرتره نیز معمولا چشم یا ناحیه بین ۲ چشم به دلیل جذب تمرکز بیننده به چشمهای سوژه در ناحیه یک سوم قرار میگیرد.

۶- ایجاد فضای کافی در جلوی سوژه این تکنیک بیشتر بر مبنای قاعده یک سوم اعمال میگردد و فضایی در مقابل سوژه ایجاد می کند که منجر به ایجاد تصویری خوشایند میگردد. اهمیت این موضوع در عکاسی از سوژه های متحرک اساسی است.

۷- استفاده از منحنی های S شکل در کادر وجود عواملی به شکل S در کادر میتوانند به زیبایی کادر بیافزایند.   

۸- پیش زمینه اکثر عکسهای مناظر دارای میان زمینه و پس زمینه کافی ولی پیش زمینه اندک میباشند. وجود پیش زمینه برجسته و صحیح این حس را به بیننده القا میکند که از پنجره ای واقعی به تماشای منظره نشسته است. به تصاویر زیر دقت کنید 

 9- پر کردن کادر هنگامی که احساس میکنید به سوژه نزدیک هستید باز هم زوم کنید و کادر را با سوژه پر کنید و از زوم کردن هراسی نداشته باشید.

۱۰- استفاده از قاب ها قاب های طبیعی موجب افزودن پیش زمینه و زیبا تر شدن کادر میشوند. به تصاویر زیر دقت کنید.

 

 

اگر اين مطلب از سايت استدیو عکس photo4ir.com به شما کمک کرده برای حمایت بیشتر ميتوانيد ما را به دوستان خود معرفی کنید ، ما نيز اسپانسري جز شما نداريم!

پيشاپيش از حمايت شما سپاسگزارم

استدیو عکس photo4ir

 

.

خواندن 407 دفعه

نظر دادن

درباره ما

استدیو عکس photo4ir برای ایرانیان در سراسر دنیا

تلاش بر دادن خدمات کامل مرتبط با عکس و عکاسی با بالاترین کیفیت روز دارد

ادامه مطلب