استدیو عکس و عکاسی photo4ir - کلیه خدمات عکاسی برای ایرانیان در سراسر دنیا  

تاثیر سرعت شاتر در عکاسی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

آخرین فاکتور بحث نور پردازی، (به وسیله تنظیمات خود دوربین) سرعت شاتر است که هم اکنون به بررسی آن میپردازیم. سرعت شاتر به میزان سرعت باز و بسته شدن شاتر نسبت داده میشود و تاثیر بسزایی در عکاسی دارد. با تنظیمات سرعت میتوان عکس های خارق العاده ای ثبت کرد. به جرات میتوان گفت ۱/۳ از مهارت ثبت لحظه ها به تنظیمات درست سرعت شاتر وابسته است. یک عکاس حرفه ای باید مدام سرعت شاتر خود را برای رسیدن به یک حالت نرمال تغیر دهد و در صورت نگرفتن نتیجه مطلوب باید بلافاصله به سراغ تغییر در دهانه ی دیافراگم برود.

سرعت شاتر با اعداد ۱/n ام ثانیه سنجیده میشود. برای مثال وقتی میگوییم سرعت شاتر در عکسی ۱/۵۰۰ است ، یعنی عکس گرفته شده در این کسر از ثانیه ثبت شده و هرگاه اعدادی چون ۵ ، ۱۰ یا ۳۰ را مشاهده کردیم بدان معنی که مدت نور گیری و به عبارتی سرعت شاتر این مقدار ثانیه طول کشیده است.

اما اهمیت سرعت در چیست؟

هر چه سرعت شاتر بالاتر باشد میتوان از اجسام با تحرک بالاتر عکس گرفت و تاری حاصل از سرعت سوژه را از بین برد. بالعکس هر چه سرعت شاتر پایین تر باشد مدت زمان نور گیری بیشتر بوده و در صورت تحرک در سوژه، عکس گرفته شده به نسبت پایینی سرعت شاتر رو به تاری می رود.

سرعت شاتر پایین را به اعداد ۱/۶۰ و پایین تر نسبت میدهند و سرعت بالا را به اعداد ۱/۲۵۰ به بالا و بازه ی بین را سرعت متوسط و نرمال می نامند. دست انسان قادر به عکاسی با سرعت پایین تر از ۱/۱۰ بدون تاری نیست چرا که به صورت متوسط در بدن انسان جدای از حرکات بدنی در هر ۱/۲ ثانیه یک لرزه ناشی از کارکرد قلب ایجاد میشود که باعث لرزیدن دوربین و تاری تصویر میشود، از همین رو در ساخت لنز دوربین های عکاسی از نوعی تکنولوژی به نام موتور لرزه گیر (usm)استفاده میشود تا اثر لرزش های دوربین را در سرعت پایین از بین ببرد.

شاید به ذهنتان رسیده باشد که سرعت شاتر چه ربطی به نورپردازی دارد؟

هر چه سرعت شاتر بالاتر باشد، شاتر مدت زمان کمتری باز میماند، از همین رو نور کمتری دریافت کرده و در صورت نبود نور کافی ، عکس رو به سیاهی میرود. اگر نور کم باشد به ناچار عکاس مجبور خواهد بود که سرعت شاتر را کم کند تا نور بیشتری به سنسور برسد.

در چه صورتی میتوان با سرعت بالا عکاسی کرد و چه زمانی با سرعت پایین؟

در صورتی که نور کافی وجود داشته باشد عکاس میتواند با سنجش میزان نور محیط عدد بالایی را به سرعت شاتر بدهد و با آن کار کند.(سرعت شاتر در دوربین های حرفه ای تا ۱/۸۰۰۰s هم میرسد، و در سرعت پایین به ۳۰ ثانیه هم میرسد) . برای عکاسی با سرعت پایین هم زمانی مجاز به این کار خواهیم بود که مانند محیط شب نور کمی وجود داشته باشد و اجسام هم در حرکت نباشند(در صورتی که بخواهیم عکسی با درصد وضوح بالا تهیه کنیم) .توجه داشته باشیم که اگر بخواهیم در نور زیاد با سرعت کم عکس بگیریم عکس ها رو به سفیدی میروند.

 

 

اگر اين مطلب از سايت استدیو عکس photo4ir.com به شما کمک کرده برای حمایت بیشتر ميتوانيد ما را به دوستان خود معرفی کنید ، ما نيز اسپانسري جز شما نداريم!

پيشاپيش از حمايت شما سپاسگزارم

استدیو عکس photo4ir

خواندن 522 دفعه

2 نظرها

 • chung pham..
  21 مهر 1394
  ارسال شده توسط chung pham..

  Nullam hendrerit tempus tellus, ut fringilla diam vehicula quis. Nulla facilisi. Morbi at eros et leo pulvinar molestie at rutrum orci.

 • Chung Pham...
  21 مهر 1394
  ارسال شده توسط Chung Pham...

  Nullam hendrerit tempus tellus, ut fringilla diam vehicula quis. Nulla facilisi. Morbi at eros et leo pulvinar molestie at rutrum orci.

نظر دادن

درباره ما

استدیو عکس photo4ir برای ایرانیان در سراسر دنیا

تلاش بر دادن خدمات کامل مرتبط با عکس و عکاسی با بالاترین کیفیت روز دارد

ادامه مطلب