استدیو عکس و عکاسی photo4ir - کلیه خدمات عکاسی برای ایرانیان در سراسر دنیا  

هنر عکاسی منظره

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

اگر از اطرافیانمان بپرسیم بهترین عکاس طبیعت چه کسی است، بیشتری‌ها آنسل آدامز را نام خواهند برد. آدامز عکاسی حیات وحش را تجربه نکرده است و فقط کمی تجربه عکسی ماکرو هم داشت و هیچ وقت عکاسی زیر آب را نیز انجام نداده است. راحت تر بگویم، او خیلی از عکاسی‌هایی که آنها را زیر مجموعه عکاسی طبیعت می‌دانیم تجربه نکرده است. پس چرا وی بهترین عکاس طبیعت است؟

برای بدست آوردن چنین آثاری تنها موضوع جالب یا داشتن فوکوسی خوب یا بدست آوردن نوردهی مناسب کافی نیست. توانایی در دیدن زیباترین ترکیب بندی در منظره و تصور آن که در چاپ نهایی چگونه به نظر می‌رسد و همچنین انتقال الهام خود به بیننده  از مهمترین ماهیت‌‌های عکاسی منظره است. با پرورش دادن چشم‌ها برای بهتر تشخیص دادن المان‌ها می‌توانید واکنش‌‌های هیجانی بیننده را برانگیزانید. در این مقاله بیشتر روی دیدن و تصور کردن تمرکز کردم تا اینکه صحبت در مورد تکنیکها و ابزارها. اعتقاد دارم اینها برای به وجود آوردن یک عکس منظره موفق خیلی مهم‌ترند. المانها و ویژگیها ( آناتومی منظره) المان‌ها و عناصر تمام چیز‌هایی هستند که یک منظره را می‌سازند. المان‌ها می‌توانند اشیا، خطوط، انسان‌ها و حیوانات باشند. اولین مرحله خلق کردن یک منظره خوب فراگیری چگونه دیدن این المان‌ها است. من ابتدا یک تصویرذهنی از المانهایی که در دسترس دارم را درست می‌کنم سپس در مرحله بعدی آن المان‌ها را با تغییر زاویه خود با یکدیگر هماهنگ می‌کنم تا یک ترکیب بندی با کمپوزیسیون خوبی بدست بیاورم. حالا به بعضی از این خواص می‌پردازیم. شکل: هر المانی در منظره دارای شکل واضحی است که می‌توانند ساده یا نا منظم باشند. اشکال غیر عادی نسبت به اشکال ساده تر بیشتر جلب توجه می‌کنند. بعضی از اشکال به همدیگر کمک می‌کنند و بعضی دیگر باعث از بین بردن تمرکز از روی دیگر المان‌ها می‌شوند. پیش زمینه عکس زیر از سنگ‌هایی با شکل‌‌های مختلف تشکیل شده است. اندازه: اندازه  مقدار بزرگی و برتری المان در قاب است. به شما بستگی دارد که آیا می‌خواهید بیننده کم یا زیاد به عناصر توجه کند. می‌توانید با انتخاب لنز و نقطه دید، اثر اندازه عناصر را نسبت به دیگر عناصر تشدید یا تسکین دهید. بافت: بافت می‌تواند بیننده را جذب کند و یا توجه کردن بر دیگر المان‌ها را برای بیننده سخت‌تر کند. منحنیها: بر خلاف شکل که منحصر به یک عنصر است، انحنا ممکن است نتیجه چیدمان چندین شئ باشد. منحنی‌ها می‌توانند بیننده را به سمت موضوع بکشند یا آنها را دور کنند. در عکسی که برای مثال طرح است شما می‌توانید منحنی‌ای ببینید که از پایین سمت چپ شروع  شده و به نقطه طلایی بالا سمت راست به پایان رسیده. طرح: طرح تکرار عناصر در منظره است. می‌تواند تکرار شکل یا بافت باشد. رنگ: بعضی از رنگها نسبت به رنگ‌های دیگر تاثیر گذارترند. رنگ‌های روشن بیشتر جلب توجه می‌کنند تا رنگ‌‌های ملایم. دوباره به شما بستگی دارد که می‌خواهید بیننده به چه چیز مجذوب شود.

 

بررسی این ویژگیها در عکس حالا به تمرین تحلیل عکس زیرکه در تپه‌‌های رنگی در تبریز گرفته ام می‌پردازیم. برنامهریزی و آمادگی عکس یک اتفاق دریک لحظه را ثبت می‌کند. پدیده‌‌های زیبا و الهام بخشی در مکانها و جا‌های مختلف اتفاق می‌افتند. بیشتر این اتفاق‌ها بدون اینکه ثبت شوند می‌گذرند. در این لحظه که در حال خواندن این مقاله هستید درنقطه‌ای از جهان نور طلایی رنگ خورشید به کوهی که بخشی از آن در ابر پنهان شده است بر خورد کرده و بازتابش آن روی دریاچه ای که روبروی آن است افتاده یا بخشی از یخچال‌های طبیعی آنتارکتیکا در حال ریزش است و هزاران پدیده زیبا که در این لحظه در حال وقوع است. اما چگونه می‌توانیم شانس خود را برای شاهد بودن این مناظر افزایش دهیم و با موفقیت آنها را ثبت کنیم؟ به ندرت می‌توانیم وقوع پدید‌‌های زیبا را با قطعیت پیش گویی کنیم. اما اگر در مورد ان منطقه بیشتر بدانیم شانس بیشتری برای به تصویر کشیدن آن لحظه‌ها خواهیم داشت. چند چیز می‌تواند موفقیت شما را افزایش دهد:

  • بدانیدکجامی‌رویدوقصدداریدازچهچیزیعکاسیکنید. منطقهراحداقلیکباربدونقصدعکاسیببینید. دنبالمحل‌‌هایخوبباشید. ترکیببندی‌‌هایمختلفیراتجسمکنید،یکلیستذهنیازالمانهاییکهدردسترسداریدتهیهکنیدوهمچنینزاویه‌هاوپرسپکتیو‌‌هایمختلفراامتحانکنید.
  • ازانواع  نورآگاهیداشتهباشید: زماندقیقطلوعوغروب  منطقهایکهمی‌خواهیدبرویدرابدانید. بهترینزمانعکاسیمنظرههنگامطلوعوغروباست. اگراززماناتفاقآنهاآگاهباشیدمی‌توانیددرزمانمناسبدرمنطقهموردنظرقراربگیرید.
  • زودترازموعددرمحلحاضرشوید،زیرامی‌توانیدباآرامشکادرخودراببندید،فیلتر‌‌هایموردنظرخودتانراانتخابکنید  ودرموردترکیب‌تانبیشترفکرکنید،درنتیجهدرآنزمانمناسبفقطکافیستباخیالآسودهشاتر را بزنید. می‌توانید همراه خودتان کتاب، دوربین اضافه یا آی پادتان را ببرید، تا هنگام زمان موعد سر گرم باشید.

واقعا نمی‌توانیم  شانس خوب عکاس را در بعضی از عکس‌های فوق العاده انکار کنیم، اما می‌توانید شانس مو فقیت خود را با دیدن  منطقه در زمان‌‌های مختلف روز و حتی در فصل‌های متفاوت افزایش دهید. هر چه بیشتر محل را بشناسید، موفق‌تر خواهید بود. اگر نتوانستید چیزی را ثبت کنید، اصلا نگران دست خالی برگشتن نباشید. دوباره در زمان‌‌های دیگر سعی کنید.

 

فراتر از منظره یک فروشنده می‌تواند شما را به چیزی متقاعد کند که خودش به آن اعتقاد ندارد. اما یک هنرمند نمی‌تواند با تسلیم کردن راستی و صداقت قادر به خلق یک اثر الهام بخش باشد. اول باید خودتان بر انگیخته شوید تا بتوانید دیگران را بر انگیزانید. هنگام دیدن یک پدیده زیبا در طبیعت باید به هیجان بیایید به زیباترین احساس‌ها برسید تا بتوانید بیننده را هیجان زده کنید و احساستان را به آنها انتقال دهید.

 

اگر اين مطلب از سايت استدیو عکس photo4ir.com به شما کمک کرده برای حمایت بیشتر ميتوانيد ما را به دوستان خود معرفی کنید ، ما نيز اسپانسري جز شما نداريم!

پيشاپيش از حمايت شما سپاسگزارم

استدیو عکس photo4ir

خواندن 431 دفعه

1 نظر

  • Phuongphuong
    06 آبان 1394
    ارسال شده توسط Phuongphuong

    Good!

نظر دادن

درباره ما

استدیو عکس photo4ir برای ایرانیان در سراسر دنیا

تلاش بر دادن خدمات کامل مرتبط با عکس و عکاسی با بالاترین کیفیت روز دارد

ادامه مطلب